NOVINKY

Děti jako učitelé

napsala: sabom Kateřina Birkášová
Jeden z posledních tréninků ve školním roce jsme se s dětmi domluvili a vyměnili jsme si role. Z dětí se postupně během tréninku stali učitelé a každý měl možnost si na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je, stát přede všemi a vést trénink.

Děti dokázaly vést po malé chviličce trénink jakoby to byli skuteční trenéři. Všichni se snažili pomáhat tím, že poslouchali a nerušili, protože sami věděli,že přijdou na řadu a budou si muset získat respekt ostatních. Bylo zajímavé a určitě pro nás všechny poučné vidět pohled z druhé strany. I pro nás učitele bylo přínosem získat cennou zpětnou vazbu naší práce.

Fotografie z tréninku můžete shlédnout zde: https://dokwantkd.rajce.idnes.cz/Deti_jako_ucitele_17-6-2019

Návštěva závodů STM v Ostravě

napsala: Iva Nedavašková
9.6 2019 se v atletické hale v Ostravě konalo testování Středisek talentované mládeže do 18 let v taekwondu ITF. Tato testování výkonnosti STM jsou pořádány 2x ročně.

Děti z oddílu měly možnost se jít na tuto soutěž podívat. Paní trenérky se nám celou dobu věnovaly, ukazovaly nám, co k soutěžení potřebujeme, popisovaly, co kde je a připravovaly nás tak do budoucna na naše vlastní závody.

Myslím, že bylo opravdu užitečné tam jít a dozvědět se něco nového, pro mne to byla motivace, jak se zlepšovat v tom, co mě baví. Už se nemůžu dočkat svých prvních závodů.

Veškeré fotografie ze soutěže si můžete prohlédnout zde na svazovém webu: http://taekwondo.cz/fotogalerie/miniatury.php?gf=2019-37

Zkoušky na 5.dan

napsala: Iva Nedavašková, informace částečně převzaty z oficiálního zdroje na webu Českého svazu TKD ITF
Technické oddělení Českého svazu Taekwon-Do ITF uspořádalo v neděli 2. června 2019 v Praze zkoušky na technické stupně dan. Zkoušky proběhly před zkušební komisí svazu, ve které zasedli velmistr prof. Hwang Ho-jong (9. dan) jako předseda komise, mistr MUDr. Rostislav Kaňka (7. dan) a Ing. Milan Prokeš (6. dan) jako členové komise. 

Celkem bylo vyzkoušeno 31 schválených kandidátů na 1. až 6. dan, přičemž všichni zkoušku složili úspěšně. 

Pro naši instruktorku Kateřinu Birkášovou to byl náročný víkend, kdy absolvovala několik tréninků na mezinárodním semináři a poté ještě odcvičila zkoušku na 5.dan. Vše ale zdárně dopadlo a my máme v oddíle nový 5.dan! Ještě jednou gratulujeme!

Mezinárodní seminář taekwonda v Praze

napsala: Iva Nedavašková
Od pátku 31. května 2019 do neděle 2. června 2019 proběhl ve sportovní hale TJ Chodov další z řady letošních mezinárodních technických seminářů v taekwondu ITF s korejským velmistrem Hwang Ho-jongem (9. dan).

V sobotu dopoledne navštívilo tento mezinárodní seminář dalších více jak 40 českých instruktorů a studentů taekwonda, kteří se pod vedením velmistra věnovali procvičování základních technik, sjednocování výuky a také výukovým procesům.

Na konci semináře obdržel každý účastník certifikát Českého svazu Taekwon-do ITF s potvrzením účasti na tomto semináři. Tohoto semináře se účastnila také naše instruktorka Kateřina Birkášová (4.dan), která se o tomto víkendu účastnila zkoušek na 5.dan.

Veškeré fotografie si můžete prohlédnout zde na oficiálním svazovém webu: http://taekwondo.cz/fotogalerie/miniatury.php?gf=2019-34

Nové chrániče díky podpoře MSK a MŠMT

napsala: sabom Kateřina Birkášová a Iva Nedavašková
V červnu ještě před koncem sezóny se podařilo díky podpoře Moravskoslezského Kraje a také MŠMT ČR zajistit a nakoupit chrániče pro děti, které již postoupily na vyšší technickou úroveň a pokračují ve výuce taekwonda úspěšně dále.

Chrániče slouží pro nácvik sportovního boje, který je jednou ze soutěžních disciplín taekwonda. Tyto chrániče jako veškeré ostatní materiální vybavení nakupujeme v ostravské firmě Ippon, se kterou již léta spolupracujeme. Všichni se nemohli dočkat, až si chrániče oblečou a půjdou proti sobě trochu více na tělo, než jsou běžně zvyklí. Děti se v chráničích zapotí, což jim ale vůbec nevadí a z tréninku odchází spokojení.

Věříme, že tento typ tréninku posune naše členy zase o kousek dál v tomto krásném bojovém umění. Tímto také děkujeme zmíněným partnerům za jejich finanční podporu, která nám umožňuje realizovat naši práci s dětmi.

Narozeniny v Do Kwanu

napsala: Iva Nedavašková

13. května 2019 jsme uspořádali tajnou oslavu k 40. narozeninám paní trenérce a k 3. narozeninám našeho oddílu Do Kwan, které připadají jako každý rok na stejný den a to 7. května.

Přišly i děti z obou poboček Brušperka i ze Staré Bělé. Všichni jsme si to moc užili, pili, jedli. Zkušenější děti předváděly sestavy s obřím plyšovým medvědem, který byl věnován jako dárek a na pásku měl tématický  5.dan. Nejkrásnější na tom bylo, že jsme se na tom podíleli jako kolektiv. S organizováním oslavy nám pomohla Monika Burdová, naše druhá trenérka, která to celé vymyslela. Všichni jsme si odnesli trička s číslem 3 na zádech, našim jménem a logem oddílu vepředu.

Všechny fotografie si můžete prohlédnout na: https://dokwantkd.rajce.idnes.cz/Oslava_narozenin_13-5-2019

Monika Burdová vybojovala stříbrnou medaili na mezinárodní soutěži

Monika Burdová (1.dan), která je členkou Do Kwanu a působí zde jako učitelka dětí, je také zároveň jedinou aktivní závodnicí v naší škole.

Přinášíme vám zprostředkovaně dojmy Marcela  Smejkala, který je členem školy Il Kyok, ve které tentokrát Monika hostovala na CZECH OPENu 2017 (17.-19.3.2017, Nymburk):

Největšími soutěžními svátky našich taekwondistů v České republice jsou tradičně každým rokem Mistrovství republiky (konané na podzim) a jarní mezinárodní soutěž Czech Open.  A právě Czech Open 2017 se konala nyní o víkendu v Nymburku. Do soutěže se přihlásilo více jak 500 závodníků ze 16-ti evropských zemí. Jak je tento turnaj uznávaný potvrzuje i skutečnost, že ho navštívil osobně prezident Mezinárodní taekwon-do federace profesor Ri Young-son se svým doprovodem a soutěž natáčel televizní štáb TV Sport5 (alespoň tak tvrdí web svazu, resp. tvrdí, že se tak stane …).

Ke změření svých  sil a posbírání nových závodních zkušeností na evropské úrovni vyrazili z Náměště Pavel Javořík, Barbora Pechová a Ondřej Koubek v kategorii žáků. Mezi dospělými pak byla našim jediným „želízkem v ohni“ zkušená závodnice Monika Burdová (ta vyrazila až ze Severní Moravy). Roli kouče náměšťského týmu se ujal trochu netradičně přímo učitel školy Tomáš Kuba (několik předešlých ročníků byl totiž na soutěžích v pozici mezinárodního rozhodčího).  A Moňa zařizovala další věci jako report o soutěžích, fotodokumentace, registrace …

V klání sestav se nejdále v nabité kategorii dostal asi Ondra, který před branami semifinále vypadl s ruským závodníkem a v soutěži speciálních technik také skončil těsně pod stupni vítězů. Žákovské kategorie jsou tradičně silně obsazené, je těžké uspět. Barča a Pavel soutěžili vůbec poprvé, jestli se nepletu.

Za to v soutěži bojů (matsogi) seniorek A se podařilo MONICE vybojovat DRUHÉ MÍSTO, což je zatím nejlepší umístění v této kategorii mezi ženami v historii naší školy.

Moňa „vytvořila tyto rekordy“:

1) Po Kortym je druhá hostující členka, a PRVNÍ HOSTUJÍCÍ ŽENA v historii Il Kyok a současně první hostující žena, která získala medaili.

2) Vybojovala 2nd místo v MATSOGI, zatím NEJVYŠŠÍ UMÍSTĚNÍ. Doposud byla v matsogi seniorek úspěšná jediná Iva Kůstová (2x bronz na MČR 2013 a 2014).

3) První hostující člen naší školy, který byl současně v roli registrátora.

Děkujeme Pavlovi, Barči, Ondrovi, Monice a Tomášovi za odvahu a za reprezentaci Il Kyok. 

Za oddělení propagace Marcel 😉

 

My (rozuměj Do Kwan 🙂 ) děkujeme Tomáši Kubovi (5.dan, mezinárodní instruktor), vedoucímu školy Il Kyok, který vzal Moniku pod svá „ochranná křídla“ a zastřešil její start na této soutěži a také Marcelovi a celému týmu za podporu naší členky.

sabom Kateřina Birkášová, vedoucí školy

 

Fyzioterapeutický seminář s Martinem Svitkem na téma trup bojovníka

V sobotu 25. února 2017 se v Ostravě Porubě uskutečnil premiérový celodenní fyzioterapeutický seminář na téma trup bojovníka.

Celkem 6 hodin převážně praktického semináře vedl Mgr. Martin Svitek, profesí fyzioterapeut a současně také mezinárodní instruktor v taekwondu ITF, držitel 4. danu.
Semináře se zúčastnilo 16, převážně hlavních instruktorů nebo jejich asistentů, z 5 severomoravských škol, přičemž na programu byla postupně tato témata:

• Základní principy fyziologické práce s trupem
• Přípravná cvičení, dech klidový
• Dech v taekwondu
• Zátěžový dech pro sport a kondiční cvičení
• Princip předzpevnění
• Posilovací cvičení na „břicho“
• Logika posilování zad
• Celotělová cvičení na trup
• Průpravná cvičení pro taekwon-do

Za školu Do Kwan se zúčastnily semináře Kateřina Birkášová 4.dan, Martina Řezáčová 2.dan a Monika Burdová 1.dan.

Děkujeme Martinovi za přednášku a mnoho cenných informací!

sabom Kateřina Birkášová, vedoucí školy

Fotogalerie členů školy Do Kwan v Brušperku

Nyní si můžete prohlédnout první sérii fotografií našich členů v Brušperku 🙂

na společné fotografii zleva horní řada – děvčata z Do Kwanu:  Martina Řezáčová (2.dan), Nikola Bukorová, Nikola Staníková, Kateřina Birkášová (4.dan), Aurélie Čanecká a Monika Burdová (1.dan)

zleva dolní řada – chlapci z Do Kwanu: Viktor Filipek, Šimon Matějašek, Adam Filipek, Michael Šebela, Roman Staník, Matěj Karásek a Tomáš Hlobil

členové školy Do Kwan – Brušperk

 

Regionální semináře s velmistrem Hwangem

Ve druhém pololetí školního roku se uskutečnily na Moravě již tři regionální semináře s velmistrem Hwang Ho Yongem (9.dan), který je naším hlavním učitelem a dohlíží na výuku taekwonda nejen v České republice, ale po celém světě.

První ze seminářů se konal v Ostravě 15.9.2016 a úvodní část patřila slibu taekwonda a teorii síly. Tento seminář byl zaměřen právě na aplikaci síly v základních technikách. Studenti byli rozděleni do několika skupin, kdy každou skupinu vedl někdo z přítomných instruktorů či zkušenějších učitelů. Za školu Do Kwan byly přítomny Kateřina Birkášová (4.dan) a Monika Burdová (1.dan).

Další ze seminářů se konal 19.10.2016 ve Frýdku-Místku a za školu Do Kwan se jej zúčastnila Monika Burdová (1.dan). Po důkladné rozcvičce vedené Michal Opuszynskim (5.dan) z Hlučína se procvičovaly kombinace ve dvojicích pro sportovní boj a následovaly speciální techniky ve výskoku na lapy.

Poslední ze zmiňovaných seminářů se konal v Hlučíně v neděli 30.10.2016 a to od technického stupně 4.dan. Procvičily se podrobně sestavy na 4.dan a jedna ze sestav na 5.dan. Velmistr Hwang s námi prošel veškeré názvy technik a poopravil nepřesnosti v sestavách. Určitě to není poslední seminář pro nejvyšší mistrovské stupně na Moravě a brzy se budeme moci pochlubit vědomostmi o taekwondu a jeho technikách na dalším semináři, který je určen právě vašim učitelům. Za školu Do Kwan se zúčastnila Kateřina Birkášová (4.dan).

 

sabom Kateřina Birkášová, vedoucí školy